Renesas ISL89160FRTAZ-T
Renesas ISL89160FRTAZ-T
Renesas ISL89160FRTAZ-T
Manufacturer No:
ISL89160FRTAZ-T
Description:
Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs 2
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ISL89160FRTAZ-T Information
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2010
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 8
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • MOSFET Drivers
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 12V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL89160FRTAZ-T.
ISL89160FRTAZ-T Overview
Gate drivers is packaged in the way of Tape & Reel (TR).Gate drivers incorporates wGate driversh 2 drivers for Gate driverss configuration.There are 8 terminations to form the base of its configuration.Surface Mount is the way it takes to mount the device.Mosfet driver is configured wMosfet driverh 8 pins when designing.Mosfet driver is specifically designed to opeate wMosfet driverh a supply voltage of 12V.AND GATE BASED MOSFET DRIVER is employed as its interface IC.The maximum output current can amount to 6A.Its subcategory of MOSFET Drivers contains various useful electronic components.The allowable maximum value of operating temperature is 125°C.The allowable minimum value of operating temperature is -40°C.The supply voltage of 16V is its maximum value for operation.The supply voltage of 4.5V is its minimum value for operation.The current it outputs is 6A.
ISL89160FRTAZ-T Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
2 drivers
8 pins