Texas Instruments LM4040B25IDBZR1G4
Manufacturer No:
LM4040B25IDBZR1G4
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
Description:
Fixed voltage, 45-µA, precision micropower shunt voltage reference
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM4040B25IDBZR1G4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Rating
  • Catalog
  • VO (V)
  • Initial accuracy (max) (%)
  • Iz for regulation (min) (µA)
  • VO adj (min) (V)
  • VO adj (max) (V)
  • 10
  • Reference voltage (V)
  • Fixed
  • Temp coeff (max) (ppm/°C)
  • 150
  • Operating temperature range (°C)
  • -40 to 125
  • Iout/Iz (max) (mA)
  • 15
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOT-23 (DBZ)
  • Pins
  • 3
  • Size
  • 6.9204 mm² 2.92 x 2.37
  • SOT-SC70 (DCK)
  • Pins
  • 5
  • Size
  • 4.2 mm² 2 x 2.1
  • TO-92 (LP)
  • 3
  • 19.136 mm² 5.2 x 3.68
  • REACH Status
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments LM4040B25IDBZR1G4.
  • Fixed output voltages of 2.048V, 2.5V, 3V, 4.096V, 5V, 8.192V, and 10V
  • Tight output tolerances and low temperature coefficient
    • Maximum 0.1%, 100ppm/°C – A Grade
    • Maximum 0.2%, 100ppm/°C – B Grade
    • Maximum 0.5%, 100ppm/°C – C Grade
    • Maximum 1.0%, 150ppm/°C – D Grade
  • Low output noise: 35µVRMS typical
  • Wide operating current range: 45µA typical to 15mA
  • Stable with all capacitive loads; no output capacitor required
  • Available in extended temperature range: –40°C to 125°C