TI LM340T-15/NOPB
TI LM340T-15/NOPB
TI LM340T-15/NOPB
Manufacturer No:
LM340T-15/NOPB
Manufacturer:
TI
Package:
TO-220-3
Description:
IC REG LINEAR 15V 1.5A TO220-3.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM340T-15/NOPB Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 18 Weeks
  • Control Features
  • Current - Output
  • 1.5A
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 8 mA
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Number of Regulators
  • 1
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 80dB (120Hz)
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Protection Features
  • Over Temperature, Short Circuit
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Input (Max)
  • 35V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 15V