LRC LBZT52C15T1G
LRC LBZT52C15T1G
Manufacturer No:
LBZT52C15T1G
Manufacturer:
LRC
Package:
Description:
Independent 13.8V~15.8V 500mW 15V SOD-123 Zener Diodes ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
LBZT52C15T1G Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOD-123
  • Operating Junction Temperature Range
  • -55℃~+150℃
  • Reverse Leakage Current (Ir)
  • 100nA
  • Impedance(Zzt)
  • 30Ω
  • Diode Configuration
  • Independent
  • Zener Voltage(Range)
  • 13.8V~15.8V
  • Pd - Power Dissipation
  • 500mW
  • Zener Voltage(Nom)
  • 15V
  • Impedance(Zzk)
  • 200Ω