LRC LM3Z8V2T1G
LRC LM3Z8V2T1G
Manufacturer No:
LM3Z8V2T1G
Manufacturer:
LRC
Package:
Description:
Independent 7.7V~8.7V 200mW 8.2V SOD-323 Single Zener Diodes ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM3Z8V2T1G Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOD-323
  • Reverse Leakage Current (Ir)
  • 700nA@5V
  • Operating Junction Temperature Range
  • -65℃~+150℃
  • Impedance(Zzt)
  • 15Ω
  • Diode Configuration
  • Independent
  • Zener Voltage(Range)
  • 7.7V~8.7V
  • Pd - Power Dissipation
  • 200mW
  • Zener Voltage(Nom)
  • 8.2V
  • Impedance(Zzk)
  • 160Ω