INFINEON IPB107N20N3GATMA1
INFINEON IPB107N20N3GATMA1
INFINEON IPB107N20N3GATMA1
Manufacturer No:
IPB107N20N3GATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET N-CH 200V 88A D2PAK.N-Channel 200 V 88A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IPB107N20N3GATMA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Infineon Technologies
  • Series
  • OptiMOS™
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 16 Weeks
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 88A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 200 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 10V
  • FET Feature
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • N-Channel
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 87 nC @ 10 V
  • Grade
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 7100 pF @ 100 V
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Package / Case
  • Power Dissipation (Max)
  • 300W (Tc)
  • Qualification
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 10.7mOhm @ 88A, 10V