AMD XC2V1000-4FGG456I
AMD XC2V1000-4FGG456I
AMD XC2V1000-4FGG456I
Manufacturer No:
XC2V1000-4FGG456I
Package:
456-BBGA
Description:
1.5V V 2.6mm mm FPGAs Virtex®-II Series 456-BBGA 1mm mm 456
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V1000-4FGG456I Information
  • Package / Case
  • 456-BBGA
  • Number of Pins
  • 456
  • Number of I/Os
  • 324
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Series
  • Virtex®-II
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Number of Terminations
  • 456
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 250
  • Supply Voltage
  • 1.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V1000-4FGG456I.
XC2V1000-4FGG456I Overview
In the 456-BBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. The Virtex®-II Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 324 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 456 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 737280 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number XC2V1000, which is its base part number. It is crucial that the RAM si90kBe of this FPGA module reaches 90kB so that the program can run normally. In order to make it work, 456 pins have been designed. A total of 1280 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. There is a 1.51.5/3.33.3V power supply that is required to operate it. There are 1000000 gates in its basic building block. With a total of 456 pins, it is equipped with a high level of security. It usually uses a 650MHz crystal. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 10240 different registers. During the construction of the building block, there are 11520 logic cells used.