MURATA GCM21BC71E475KE36K
MURATA GCM21BC71E475KE36K
Manufacturer No:
GCM21BC71E475KE36K
Manufacturer:
MURATA
Package:
, 0805
Description:
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7S, 22% TC, 4.7uF, Surface Mount, 0805, CHIP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
GCM21BC71E475KE36K Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • MURATA MANUFACTURING CO LTD
  • Package Description
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Samacsys Manufacturer
  • Murata Electronics
  • Capacitance
  • 4.7 µF
  • Type
  • Parameter
  • Capacitor Type
  • CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric Material
  • CERAMIC
  • Height
  • 1.25 mm
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Length
  • 2 mm
  • Mounting Feature
  • SURFACE MOUNT
  • Multilayer
  • YES
  • Negative Tolerance
  • 10%
  • Number of Terminals
  • 2
  • Operating Temperature-Max
  • 125 °C