INFINEON FF900R12IE4PBOSA1
INFINEON FF900R12IE4PBOSA1
INFINEON FF900R12IE4PBOSA1
Manufacturer No:
FF900R12IE4PBOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 900A 20MW
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF900R12IE4PBOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 50 Weeks
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Surface Mount
  • NO
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Current-Collector (Ic) (Max)
  • 900A
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C
  • Series
  • PrimePack™2
  • Published
  • 2002
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 10
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • UL APPROVED
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
  • R-PUFM-X10
FF900R12IE4PBOSA1 Description
Trench/Feldstopp IGBT4 and Emitter Controlled Diode in the PrimePACKTM2 Modul
FF900R12IE4PBOSA1 Features
  • Insulation for 4 kV AC 1 min.