INTEL EP3SE110F1152C4LN
INTEL EP3SE110F1152C4LN
INTEL EP3SE110F1152C4LN
Manufacturer No:
EP3SE110F1152C4LN
Manufacturer:
INTEL
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix® III E Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
EP3SE110F1152C4LN Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • 0°C~85°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Stratix® III E
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • ECCN Code
  • 3A001.A.7.A
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 0.86V~1.15V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 0.9V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
  • Base Part Number
  • EP3SE110
EP3SE110F1152C4LN Overview
As part of the 1152-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 744 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 107500 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.9V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.86V~1.15V . It is a type of FPGA that belongs to the Stratix® III E series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 744 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. This device has 8936448 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number EP3SE110 can be used to find parts that are related to it. The FPGA consists of 4300 LABs/CLBs. An external power supply of 1.2/3.3V is required to power the device. Typically, it uses a crystal oscillating at 717MHz in order to operate. In addition to this, it is also characteriIT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLYed by a feature called IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY.