MURATA ECASD40E337M4R5KA0
MURATA ECASD40E337M4R5KA0
MURATA ECASD40E337M4R5KA0
Manufacturer No:
ECASD40E337M4R5KA0
Description:
330 ?F ±20% 2917 (7343 Metric) 4.5mOhm ECAS Surface Mount Polymer General Purpose
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ECASD40E337M4R5KA0 Information
  • Surface Mount Land Size
  • 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Mfr
  • Murata Electronics
  • Package
  • Digi-Reel?
  • Product Status
  • Last Time Buy
  • Lifetime @ Temp.
  • 2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
  • 0.079" (2.00mm)
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 105°C
  • Size / Dimension
  • Tolerance
  • ±20%
  • Voltage - Rated
  • 2.5 V
  • Capacitance
  • 330 ?F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • 4.5mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
  • 4 A @ 100 kHz
Download datasheets and manufacturer documentation for MURATA ECASD40E337M4R5KA0.
ECASD40E337M4R5KA0 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 4 A @ 100 kHz to power systems.The device has an ESR of 4.5mOhm.A stable operating temperature is -40°C ~ 105°C.
ECASD40E337M4R5KA0 Features
4 A @ 100 kHz ripple current on a high frequency
a 4.5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C ~ 105°C