Rochester X9317WS8-2.7
Rochester X9317WS8-2.7
Rochester X9317WS8-2.7
Manufacturer No:
X9317WS8-2.7
Manufacturer:
Rochester
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
8 Terminations 2.7V 8 Pin Digital Potentiometers XDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS) 100 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
X9317WS8-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • XDCP?
  • Tolerance
  • ±20%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • Temperature Coefficient
  • 300 ppm/°C
  • Resistance
  • 10kOhm
  • Number of Positions
  • 100
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Additional Feature
  • NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~5.5V
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester X9317WS8-2.7.
X9317WS8-2.7 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 100 taps to prevent overcurrent.A 100 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
X9317WS8-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C