DIODES BZX84C5V1-7
DIODES BZX84C5V1-7
DIODES BZX84C5V1-7
Manufacturer No:
BZX84C5V1-7
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±6% 5.1V 2?A @ 2V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BZX84C5V1-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Lead, Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 7.994566mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 1999
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C5V1-7.
BZX84C5V1-7 Overview
A reverse leakage current of 2?A @ 2V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5.88%.2?A is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 5mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.This device functions best with a peak reverse voltage of 2?A.
BZX84C5V1-7 Features
reverse leakage current of 2?A @ 2V
2?A @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2?A
the zener current of 5mA