DIODES BZX84C16W-7-F
DIODES BZX84C16W-7-F
DIODES BZX84C16W-7-F
Manufacturer No:
BZX84C16W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 40Ohm ±5.56% 16V 100nA @ 11.2V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations ZENER SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C16W-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Published
  • 2012
  • Tolerance
  • ±5.56%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C16W-7-F.
BZX84C16W-7-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 11.2V.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 100nA is recommended.
BZX84C16W-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 11.2V
100nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA