Renesas ISL97634IRT14Z-TK
Renesas ISL97634IRT14Z-TK
Renesas ISL97634IRT14Z-TK
Manufacturer No:
ISL97634IRT14Z-TK
Manufacturer:
Renesas
Package:
Description:
3V 0.65mm PMIC 8 Pin 1.4MHz 3V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
ISL97634IRT14Z-TK Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 8
  • Weight
  • 50.008559mg
  • Published
  • 2006
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Display Drivers
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Frequency
  • 1.4MHz
ISL97634IRT14Z-TK Overview
A LED driver using this design has 1 outputs.The system operates at a frequency of 1.4MHz.For its operation, terminations with a value of 0 are used.A configuration of this chip is made up of 8 pins.A total of 7 segments have been created.It's mounted in Surface Mount.It is acceptable to supply voltages of 5.5V.In addition, it has 8 pins.Depending on its characteristics, it is classified into Display Drivers.A minimal supply current is required in order for this device to provide high efficiency.Temperatures above 85°C should not be allowed to exceed operating temperatures in order to ensure stable operation.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.When operating with a maximum output current of 40mA, it can deliver all the benefits of a LED driver.When no external factors are present, there is 1?A current consumption.In the case of this part, LED DISPLAY DRIVER identifies the interface IC.
ISL97634IRT14Z-TK Features
Frequency of 1.4MHz
Supply voltage of 3V