DIODES BZX84C16W-7
DIODES BZX84C16W-7
DIODES BZX84C16W-7
Manufacturer No:
BZX84C16W-7
Manufacturer:
DIODES
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
ZENER DIODE 40Ohm ±6% 16V 100nA @ 11.2V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations ZENER SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BZX84C16W-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 6.010099mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2006
  • Tolerance
  • ±6%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 200mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BZX84C16W-7.
BZX84C16W-7 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 11.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.56%.A zener current of 5mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 100nA to function fully.
BZX84C16W-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 11.2V
100nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 5mA