Infineon BAS4006E6327
Infineon BAS4006E6327
Manufacturer No:
BAS4006E6327
Manufacturer:
Infineon
Package:
Description:
40V 1 Pair Common Anode 720mV@40mA 120mA SOT-23 Single Diodes ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BAS4006E6327 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOT-23
  • Reverse Leakage Current (Ir)
  • 1uA@30V
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 40V
  • Diode Configuration
  • 1 Pair Common Anode
  • Voltage - Forward(Vf@If)
  • 720mV@40mA
  • Current - Rectified
  • 120mA