Microchip AT89C4051-12PU
Microchip AT89C4051-12PU
Microchip AT89C4051-12PU
Manufacturer No:
AT89C4051-12PU
Manufacturer:
Microchip
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
4KB 4K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89C Series AT89C4051 20 Pin 12MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
AT89C4051-12PU Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
  • 20
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • 89C
  • Published
  • 1997
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 245
  • Supply Voltage
  • 3V
AT89C4051-12PU Overview
A 20-DIP (0.300, 7.62mm) package is included. In total, it has 15 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Through Hole mounting type. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. 89C series components belong to this electrical component. Its program memory size is 4KB 4K x 8. There is a 8051 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 20 terminations in total. The part works on a 8-bit basis. An output voltage of 3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 4kB memory size belongs to the part. AT89C4051 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 12MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel NO. On the chip, there are 20 pins that are accessible. A total of 2 timers/counters are included in the package. The device has 1 UART channels.
AT89C4051-12PU Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package