ONSEMI NCP3337MN500R2G
ONSEMI NCP3337MN500R2G
Manufacturer No:
NCP3337MN500R2G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Description:
LDO Regulator, 500 mA, Low Iq, with Power Good
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
NCP3337MN500R2G Information
  • Type
  • Parameter
  • Container Type
  • REEL
  • Container Qty.
  • 3000
  • Polarity
  • Positive
  • IO Typ (A)
  • 0.5
  • VI Max (V)
  • 12
  • VDO Typ (V)
  • 0.23
  • PSRR (dB)
  • 40
  • MSL Type
  • 1
  • Case Outline
  • 485C
  • MSL Temp (°C)
  • 260
  • Type
  • Parameter
  • PowerGood
  • Yes
  • Application
  • Package Type
  • DFN-10
  • Iq Typ (mA)
  • 0.22
  • Enable
  • Yes
  • VO (V)
  • 5
  • VI Min (V)
  • 2.9
  • Noise (µVrms)
  • 58
  • Output
  • Single
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP3337MN500R2G.
The NCP3337 is a high performance, low dropout regulator. With accuracy of ±0.9% over line and load and ultra low quiescent current and noise it encompasses all of the necessary features required by today consumer electronics. This unique device is guaranteed to be stable without a minimum load current requirement and stable with any type of capacitor as small as 1.0 µF. The NCP3337 also comes equipped with sense and noise reduction pins to increase the overall utility of the device. The NCP3337 offers reverse bias protection.
Application
  • PCMCIA Card
  • Cellular Phones
  • Camcorders and Cameras
  • Networking Systems, DSL/Cable Modems
  • Cable SetTop Box
  • MP3/CD Players
  • DSP Supply
  • Displays and Monitors
End Product
  • PCMCIA Card
  • Cellular Phones
  • Camcoders and Cameras
  • Cable SetTop Box
  • MP3/CD Players
Feature
  • High Accuracy Over Line and Load (±0.9% at 25C)
  • Ultra Low Dropout Voltage at Full Load (260 mV typ)
  • No Minimum Output Current Required for Stability
  • Low Noise
  • Low Shutdown Current
  • Reverse Bias Protected
  • 2.9 V to 12 V Supply Range
  • Thermal Shutdown Protection
  • Current Limitation
  • Requires Only 1.0 µF Output Capacitance for Stability