Microchip AT24C32N-10SC-1.8
Microchip AT24C32N-10SC-1.8
Microchip AT24C32N-10SC-1.8
Manufacturer No:
AT24C32N-10SC-1.8
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Memory IC AT24C32
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AT24C32N-10SC-1.8 Information
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
  • 1.8V~5.5V
  • Base Part Number
  • AT24C32
  • Memory Size
  • 32Kb 4K x 8
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
  • 10ms
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C32N-10SC-1.8.
AT24C32N-10SC-1.8 Overview
There is a Non-Volatile memory type associated with this device. Tube-cases are available. There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case embedded in it. 32Kb 4K x 8 is the chip's memory size. EEPROM-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 1.8V~5.5V. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In this memory, the clock frequency rotation is within an 400kHz range. When selecting similar parts for the ic memory chip, AT24C32 is often referred to.
AT24C32N-10SC-1.8 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)