TI TMS320DM642GNZ500
TI TMS320DM642GNZ500
TI TMS320DM642GNZ500
Manufacturer No:
TMS320DM642GNZ500
Package:
FCBGA
Description:
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, 32-BIT
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
TMS320DM642GNZ500 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • TMS320DM64x, DaVinci™
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 1 Weeks
  • Clock Rate
  • 500MHz
  • Interface
  • Host Interface, I2C, McASP, McBSP, PCI
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Non-Volatile Memory
  • External
  • Type
  • Parameter
  • On-Chip RAM
  • 160kB
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 90°C (TC)
  • Package / Case
  • 548-BFBGA, FCBGA
  • Supplier Device Package
  • 548-FC/CSP (23x23)
  • Fixed Point
  • Voltage - Core
  • 1.40V
  • Voltage - I/O
  • 3.30V