Microchip APA150-PQ208I
Microchip APA150-PQ208I
Microchip APA150-PQ208I
Manufacturer No:
APA150-PQ208I
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
APA150-PQ208I Information
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Contact Plating
  • Lead, Tin
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Parameter
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • 208
  • ECCN Code
  • 3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • CMOS
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip APA150-PQ208I.
APA150-PQ208I Overview
There is a 208-BFQFP package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 158 I/Os are available for transferring data more efficiently. It is powered from a supply voltage of 2.5V. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 2.3V~2.7V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the ProASICPLUS series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~85°C TA. The device has 158 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 208. There are 36864 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number APA150. There is a maximum RAM si4.5kBe of 4.5kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 208 pins that are designed for it. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 2.5V supply voltage. Power is provided by a 2.52.5/3.3V battery that is included with the device. There are 150000 gates that make up its basic building block. During the process of storing and transferring data, 6144 registers are used. With a frequency of 180MHz, it delivers high efficiency.
APA150-PQ208I Features
158 I/Os
Up to 36864 RAM bits
208 LABs/CLBs
6144 registers
Operating from a frequency of 180MHz