ADI ADP3000AR-12
ADI ADP3000AR-12
ADI ADP3000AR-12
Manufacturer No:
ADP3000AR-12
Manufacturer:
ADI
Package:
SOIC
Description:
1.27mm PMIC 8 SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
ADP3000AR-12 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SOIC
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 8
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Operating Temperature (Min)
  • -40°C
  • Output Voltage
  • 12V
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI ADP3000AR-12.
ADP3000AR-12  Description
The ADP3000 is a versatile step-up/step-down switching regulator that operates from an input supply voltage of 2 V to 12 V in step-up mode and up to 30 V in step-down mode. The ADP3000 operates in Pulse Frequency Mode (PFM) and consumes only 500 μA, making it highly suitable for applications that require low quiescent current. The ADP3000 can deliver an output current of 100 mA at 3 V from a 5 V input in a step-down configuration and 180 mA at 3.3 V from a 2 V input in a step-up configuration. The auxiliary gain amplifier can be used as a low-battery detector, linear regulator Undervoltage lockout, or error amplifier. The ADP3000 operates at a 400 kHz switching frequency. This allows the use of small external components (inductors and capacitors), making the device very suitable for space-constrained
designs.
ADP3000AR-12  Features
Operates at Supply Voltages from 2 V to 30 V
Works in Step-Up or Step-Down Mode
Very Few External Components Required
High-Frequency Operation Up to 400 kHz