ADI ADG1209YRZ
ADI ADG1209YRZ
ADI ADG1209YRZ
Manufacturer No:
ADG1209YRZ
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
95ns, 100ns SP4T 200Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1209 16 Pins 100pA 15V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ADG1209YRZ Information
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Resistance
  • 120Ohm
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
  • 4.8mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
ADG1209YRZ Overview
Presented in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), this electrical component is convenient for overseas shipping. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tube. Surface Mount is where this multiplexer is located. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 4:1. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C TA. Totally, there are 16 terminations. A high-quality output is provided by the electrical component's 4 channels. It is safe to turn on and run the electronic component with a 15V voltage supply. A total of 16 pins are injected into the electrical part body. A SP4T switching circuit is used for these analog switches. The circuits in this analogue multiplexer number 2. Using the ADG1209 search parameter, you can discover variants of the switch. In this multiplexer, the internal resistance is 120Ohm. For details about the functions of 16 pins, please refer to the datasheets. There is Multiplexer or Switches analog multiplexer like this in the world. It is generally not recommended to supply a voltage higher than 16.5V to the switch device in normal circumstances. 5V is the lowest voltage the electrical component should receive. There is no problem with using dual supply voltage, but it should not exceed 16.5V. With dual power supplies, you should attach at least 5V. It is integrated with a DIFFERENTIAL MULTIPLEXER analog IC. The electrical part can be operated at 12V voltage levels. The 8 inputs need to be operated in order to work. The data can be transferred over a wide range of bandwidths, called 550MHz bandwidths. A Drain to Source resistance of 120Ohm is shown for this electronic part.
ADG1209YRZ Features
4 Channels
Switch Circuit: SP4T
Bandwidth: 550MHz
Drain-to-Source resistance: 120Ohm