ADI AD813AR-14-REEL7
ADI AD813AR-14-REEL7
ADI AD813AR-14-REEL7
Manufacturer No:
AD813AR-14-REEL7
Manufacturer:
ADI
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
14 Terminations 2.4V~36V ±1.2V~18V 14 Pin AD813 Video Amps Modules 1 Functions 250V/?s Min -40°C Max 85°C
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AD813AR-14-REEL7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Lead, Tin
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 14
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Applications
  • Current Feedback
  • Max Power Dissipation
  • 1W
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI AD813AR-14-REEL7.
AD813AR-14-REEL7 Overview
A Tape & Reel (TR) encapsulates class d amplifier.The 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for Current Feedback.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.The base part number is AD813 and is used to audio amp.14 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 14 terminations.Its -3db bandwidth is 100MHz.There is 4.5mA supply current in audio amplifier.Amplifier ic uses 14 pins for construction.Temperatures less than 85°C are recommended for operation.An operating temperature of at least -40°C is recommended.A total of 3 channels are currently available.There is VIDEO AMPLIFIER consumer IC type for this amplifier.If the power supply (Vsup) is to operate normally, it must be above 1.2V.This audio amplifier is configured with a maximum supply voltage (Vsup) of 18V.There is 70dB voltage gain in the audio amplifier ic.A quiescent current of 5.5mA is consumed by it, and the external environment has no impact on it.
AD813AR-14-REEL7 Features
14 pins