ST LD39030SJ25R
ST LD39030SJ25R
ST LD39030SJ25R
Manufacturer No:
LD39030SJ25R
Package:
4-UFBGA, FCBGA
Description:
Enable Fixed LD39030 PMIC 4-UFBGA, FCBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LD39030SJ25R Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • 4-UFBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Base Part Number
  • LD39030
  • Type
  • Parameter
  • Current - Supply (Max)
  • 85μA
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 2.5V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 300mA
  • Control Features
  • Enable
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 50μA
LD39030SJ25R Overview
The package is delivered in a Cut Tape (CT) case. In order to package the IC voltage regulator, a 4-UFBGA, FCBGA case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 300mA. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. For your information, part number LD39030 is the basic part number for this voltage regulator IC.
LD39030SJ25R Features
200mV dropout voltage