ADI AD7224KR-18REEL
ADI AD7224KR-18REEL
ADI AD7224KR-18REEL
Manufacturer No:
AD7224KR-18REEL
Manufacturer:
ADI
Package:
SOIC
Description:
DAC 1 B B 7.5mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AD7224KR-18REEL Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SOIC
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 18
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 18
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 15V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Pin Count
  • Qualification Status
  • Not Qualified
  • Operating Temperature (Min)
  • -40°C
  • Temperature Grade
  • INDUSTRIAL
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI AD7224KR-18REEL.
AD7224KR-18REEL Overview
A SOIC package contains it, and it is available for download. Power is provided by a 15V-volt supply. A model of this FPGA is contained in Tape & Reel (TR) for the purpose of saving space. In total, there are a total of 18 terminations on it. This cable has 18 pins and is designed to connect to a computer. Featuring 18 pins in total, it is a versatile device. In order for the machine to operate properly, it should be at a temperature of at least -40°C.
AD7224KR-18REEL Features
SOIC package
18 pin count
18 pins