Microchip A54SX32-TQ144
Microchip A54SX32-TQ144
Microchip A54SX32-TQ144
Manufacturer No:
A54SX32-TQ144
Manufacturer:
Microchip
Package:
TQFP
Description:
5V V 900 ps ns FPGAs 240MHz MHz TQFP 0.5mm mm 144
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A54SX32-TQ144 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 144
  • Weight
  • 1.319103g
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 144
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 240MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Number of Outputs
  • 113
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A54SX32-TQ144.
A54SX32-TQ144 Overview
As part of the TQFP package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 113 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. It is powered from a supply voltage of 3.3V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. In this device, there are 113 outputs that can be used. There are a total of 144 terminations. There are 144 pins on this device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 5V supply voltage. There is a maximum operating temperature of 70°C for this module. Fpga electronics is recommended that the operating temperature be higher than 0°C. The basic building block of this system consists of 48000 gates. There are 2880 logic blocks (LABs) that make up the system's basic building block. To store and transfer data, there are 1080 registers that are used. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 240MHz. There is a maximum supply voltage of 5.25V that is supported by this product. With a minimum supply voltage of 4.75V, it can operate. There is a maximum frequency of around 240MHz that can be reached by this FPGA. 32000 equivalent gates are used in the FPGA implementation.
A54SX32-TQ144 Features
113 I/Os
144 LABs/CLBs
70°C gates
2880 logic blocks (LABs)
1080 registers
Operating from a frequency of 240MHz