Microchip A42MX24-PL84I
Microchip A42MX24-PL84I
Microchip A42MX24-PL84I
Manufacturer No:
A42MX24-PL84I
Manufacturer:
Microchip
Package:
PLCC
Description:
5V V FPGAs PLCC 1.27mm mm 84
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A42MX24-PL84I Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
  • Lead, Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PLCC
  • Number of Pins
  • 84
  • Weight
  • 6.777889g
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 84
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A42MX24-PL84I.
A42MX24-PL84I Overview
As part of the PLCC package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 72 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. It is powered from a supply voltage of 3.3V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. In this device, there are 72 outputs that can be used. There are a total of 84 terminations. There are 84 pins on this device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 5V supply voltage. There is a maximum operating temperature of 85°C for this module. Fpga electronics is recommended that the operating temperature be higher than -40°C. The basic building block of this system consists of 36000 gates. There are 912 logic blocks (LABs) that make up the system's basic building block. Typically, it uses a crystal oscillating at 91.8MHz in order to operate. To store and transfer data, there are 1410 registers that are used. Its architecture is based on 912 CLBs. There is a maximum supply voltage of 5.5V that is supported by this product. With a minimum supply voltage of 3V, it can operate. As part of the building blocks, it consists of 1866 logic cells. In addition to this, it is also characteriALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLYed by a feature called ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY.
A42MX24-PL84I Features
72 I/Os
84 LABs/CLBs
85°C gates