Microchip APA600-PQ208M
Microchip APA600-PQ208M
Microchip APA600-PQ208M
Manufacturer No:
APA600-PQ208M
Package:
PQFP
Description:
2.5V V FPGAs 180MHz MHz PQFP 0.5mm mm 208
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
APA600-PQ208M Information
  • Package / Case
  • PQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • 208
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 2.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Number of Outputs
  • 158
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip APA600-PQ208M.
APA600-PQ208M Overview
The package that contains this software is called PQFP. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 158 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 2.5V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. A device such as this one has 158 outputs built into it. In total, it has a total of 208 terminations. For the program to work properly, the RAM si15.8kBe of this FPGA module must reach 15.8kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 208 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 2.5V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 2.52.5/3.3V power supply. When this module is operated at its maximum operating temperature, it reaches 125°C. A higher operating temperature than -55°C is recommended. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 600000 gates. In order to store and transfer data, a total of 21504 registers are used. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 180MHz. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 2.7V. Using 2.3V as the minimum supply voltage, fpga semiconductor can operate. In terms of frequency, this FPGA is capable of going up to around 180MHz.
APA600-PQ208M Features
158 I/Os
208 LABs/CLBs
125°C gates
21504 registers
Operating from a frequency of 180MHz