Renesas 83PN625DKILFT
Renesas 83PN625DKILFT
Renesas 83PN625DKILFT
Manufacturer No:
83PN625DKILFT
Manufacturer:
Renesas
Package:
VQFN
Description:
3.3V 625MHz Clock Generators 10 Pins VQFN 10 Terminals
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
83PN625DKILFT Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • VQFN
  • Number of Pins
  • 10
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 10
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 83PN625DKILFT.
83PN625DKILFT Overview
Clock PLL is embedded in the VQFN package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 10 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Clock is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 625MHz is the maximal value for normal operation. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.465V. Clock PLL is equipped with 10 pin count. Clock generator is designed with 10 pins. The operating temperature should be higher than -40°C. The operating temperature should be lower than 85°C. ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY can also be founded when using frequency generators.
83PN625DKILFT Features
Available in the VQFN
Supply voltage of 3.3V