Renesas 7007S55J
Renesas 7007S55J
Renesas 7007S55J
Manufacturer No:
7007S55J
Manufacturer:
Renesas
Package:
PLCC
Description:
5V V Surface Mount 68 Pin Memory IC 256 kb kb 24mm mm 270mA mA 8b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
7007S55J Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PLCC
  • Number of Pins
  • 68
  • Published
  • 2010
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 68
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • INTERRUPT FLAG; SEMAPHORE; AUTOMATIC POWER-DOWN
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 7007S55J.
7007S55J Overview
In terms of its memory type, it can be classified as RAM, SDR, SRAM. The case is embedded in PLCC. Memory size on the chip is 32kB. On the chip, there are 68 terminations. The comprehensive working procedure is supported by 1 functions in this part. A voltage of 5V is required for the operation of this memory device. An 68-pin package is used to package this memory device. A memory device like this has 68 pins, indicating that there are 68 memory locations on the device. There is a note stating that this memory chip operates at 5V. It uses Surface Mount mounting, which is an efficient, straightforward mounting method. As far as its nominal supply current is concerned, this memory component carries a rating of 270mA. It also features INTERRUPT FLAG; SEMAPHORE; AUTOMATIC POWER-DOWN to boost system performance despite all its merits. In this chip, there are 2 ports providing read and/or write access to one memory address. This memory chip requires only 5V of power. A memory mapped I/O port address of COMMON bits is used in this device. A minimum operating temperature of 0°C is required for this device. It should not be operated above 70°C°C. The SRAMs component is usually regarded as a type of this component. This part should have a minimum supply voltage of at least 4.5V volts in order to function correctly. This part requires a minimum voltage of 5.5V.
7007S55J Features
Package / Case: PLCC
68 Pins
Operating Supply Voltage:5V