VISHAY 1N4004-E3/54
VISHAY 1N4004-E3/54
VISHAY 1N4004-E3/54
Manufacturer No:
1N4004-E3/54
Manufacturer:
VISHAY
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
1N4004-E3/54 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 18 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
  • 2
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Manufacturer Package Identifier
  • 1N4004-E3/54
  • Number of Elements
  • 1
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2009
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -50°C
  • Additional Feature
  • FREE WHEELING DIODE
1N4004-E3/54 Overview
An appropriate reverse voltage is 400V.Devices with this rating have an average rectified current of 1A volts.1A is the maximum value of forward current.The fuse's current rating is 1A, which is the maximum current the fuse can handle for an indefinite time without deteriorating too much.There can be no surge current above 45A.In some cases, the device could display a value of 15pF depending on the capacitance.Using the data chart, the peak reverse is 5μA in the datasheets.
1N4004-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A