DIODES ZVP2120ASTZ
DIODES ZVP2120ASTZ
DIODES ZVP2120ASTZ
Manufacturer No:
ZVP2120ASTZ
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Box (TB) 25 ? @ 150mA, 10V ±20V 100pF @ 25V 200V TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ZVP2120ASTZ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 453.59237mg
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Box (TB)
  • Published
  • 2001
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
  • -200V
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
  • WIRE
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES ZVP2120ASTZ.
ZVP2120ASTZ Overview
A device's maximal input capacitance is 100pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 120mA, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is -200V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.Its turn-off delay time is 12 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 7 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This transistor requires a 200V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
ZVP2120ASTZ Features
a continuous drain current (ID) of 120mA
a drain-to-source breakdown voltage of -200V voltage
the turn-off delay time is 12 ns
a 200V drain to source voltage (Vdss)