DIODES ZVP2120ASTOB
DIODES ZVP2120ASTOB
DIODES ZVP2120ASTOB
Manufacturer No:
ZVP2120ASTOB
Package:
E-Line-3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 25 ? @ 150mA, 10V ±20V 100pF @ 25V 200V E-Line-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ZVP2120ASTOB Information
  • Package / Case
  • E-Line-3
  • Weight
  • 453.59237mg
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2012
  • JESD-609 Code
  • e3
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Current Rating
  • -120mA
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES ZVP2120ASTOB.
ZVP2120ASTOB Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 100pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 120mA, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=-200V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of -200V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 12 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 7 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 200V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
ZVP2120ASTOB Features
a continuous drain current (ID) of 120mA
a drain-to-source breakdown voltage of -200V voltage
the turn-off delay time is 12 ns
a 200V drain to source voltage (Vdss)