DIODES ZVP2120ASTOA
DIODES ZVP2120ASTOA
DIODES ZVP2120ASTOA
Manufacturer No:
ZVP2120ASTOA
Package:
E-Line-3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 25 ? @ 150mA, 10V ±20V 100pF @ 25V 200V E-Line-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ZVP2120ASTOA Information
  • Package / Case
  • E-Line-3
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2012
  • JESD-609 Code
  • e3
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • HTS Code
  • WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Current Rating
  • -120mA
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES ZVP2120ASTOA.
ZVP2120ASTOA Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 100pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has -200V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals -200V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 0.12A.As a result of its turn-off delay time, which is 12 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The transistor must receive a 200V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
ZVP2120ASTOA Features
a continuous drain current (ID) of 120mA
a drain-to-source breakdown voltage of -200V voltage
the turn-off delay time is 12 ns
a 200V drain to source voltage (Vdss)