DIODES ZVP2120A
DIODES ZVP2120A
DIODES ZVP2120A
Manufacturer No:
ZVP2120A
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Bulk 25 ? @ 150mA, 10V ±20V 100pF @ 25V 200V TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ZVP2120A Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Weight
  • 453.59237mg
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2012
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Subcategory
  • Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
  • -200V
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • WIRE
  • Current Rating
  • -120mA
  • Pin Count
  • 3
  • JESD-30 Code
  • O-PBCY-W3
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES ZVP2120A.
ZVP2120A Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 100pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 120mA.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 12 ns.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 7 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 200V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
ZVP2120A Features
a continuous drain current (ID) of 120mA
the turn-off delay time is 12 ns
a 200V drain to source voltage (Vdss)