Renesas ZL2005ALNF
Renesas ZL2005ALNF
Renesas ZL2005ALNF
Manufacturer No:
ZL2005ALNF
Manufacturer:
Renesas
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Description:
36 Terminals 3V~5.5V ZL2005 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~2MHz Transistor Driver
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ZL2005ALNF Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 9 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 36-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • Digital-DC?
  • Published
  • 2003
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • 36
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • 0.6 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ZL2005ALNF.
ZL2005ALNF Overview
In the 36-VFQFN Exposed Pad package, the switching controller meets most application requirements. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. There is a Tube solid enclosure around the pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 3V~5.5V volts and has 3V~5.5V supply voltage. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. It can switch at 200kHz~2MHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking is included in the dcdc regulator. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. QUAD are the position of the terminal of the switching converters. Various 36 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. There is a DC switcher's nominal voltage of 12V. In addition to "ZL2005", there are other relevant dc to dc converter ics you can find. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 3V. Hence, 0.6 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE is used to better suit the DC to DC voltage regulator's situation. The dc to dc voltage regulator is from the Digital-DC? series.
ZL2005ALNF Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 200kHz~2MHz
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
PULSE WIDTH MODULATION
0.6 V TO 5.5 V OUTPUT RANGE