Renesas ZL2004ALNFT
Renesas ZL2004ALNFT
Renesas ZL2004ALNFT
Manufacturer No:
ZL2004ALNFT
Manufacturer:
Renesas
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Description:
32 Terminals 4.5V~14V ZL2004 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz~1.4MHz PWM Signal
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ZL2004ALNFT Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • 32
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • OUTPUT VOLTAGE RANGE FROM 0.6 V TO 3.6 V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
  • ZL2004
  • JESD-30 Code
  • S-XQCC-N32
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ZL2004ALNFT.
ZL2004ALNFT Overview
It comes in the 32-VFQFN Exposed Pad package, which makes switching controller suitable for most applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. Packaging for the pmic consists of Tube solid enclosures. The program can handle PWM Signal dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 4.5V~14V. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. The switching controller can be switched at 200kHz~1.4MHz. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking provides dcdc regulator efficient switching control. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. There are a QUAD terminal on the switching converters. Different dc switching's functions can be applied to 32 terminations. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input of 12V. ZL2004 can be searched for other relevant dc to dc converter ics. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 4.5V. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is OUTPUT VOLTAGE RANGE FROM 0.6 V TO 3.6 V.
ZL2004ALNFT Features
PWM Signal Outputs
Switching Frequency: 200kHz~1.4MHz
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
PULSE WIDTH MODULATION