MURATA XRCGB16M000FXN01R0
MURATA XRCGB16M000FXN01R0
MURATA XRCGB16M000FXN01R0
Manufacturer No:
XRCGB16M000FXN01R0
Manufacturer:
MURATA
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XRCGB16M000FXN01R0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Murata Electronics
  • Package
  • Tape & Reel (TR),Digi-Reel®,Cut Tape (CT)
  • Product Status
  • Active
  • Type
  • MHz Crystal
  • Frequency
  • 16 MHz
  • Frequency Stability
  • ±40ppm
  • Frequency Tolerance
  • ±40ppm
  • Load Capacitance
  • 8pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • 200 Ohms
  • Operating Mode
  • Fundamental
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -30°C ~ 85°C
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension
  • 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.028" (0.70mm)