AMD XCS05-4PC84C
AMD XCS05-4PC84C
AMD XCS05-4PC84C
Manufacturer No:
XCS05-4PC84C
Manufacturer:
AMD
Package:
84-LCC (J-Lead)
Description:
5V V 5.08mm mm FPGAs Spartan® Series 84-LCC (J-Lead) 1.27mm mm 84
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
XCS05-4PC84C Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 84-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
  • 84
  • Operating Temperature
  • 0°C~85°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Spartan®
  • Published
  • 1999
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 84
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~5.25V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • J BEND
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XCS05-4PC84C.
XCS05-4PC84C Overview
Fpga chips is supplied in the 84-LCC (J-Lead) package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 61 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 238 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 5V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 4.75V~5.25V. It is a type of FPGA belonging to the Spartan® seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 77 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 84 terminations. The RAM bits that this device offer is 3200. Its base part number XCS05 can be used to find related parts. The RAM si400Be of this FPGA module reaches 400B to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 84 pins. This FPGA is built as an array of 100 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 5V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 5V power supply. Its basic building block contains 5000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 84 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 166MHz . There are 360 registers used to store and transfer data. 100 CLBs are basic modules used for its architecture. Fpga semiconductor incorporates 100 logic cells used for the building block. 2000 equivalent gates are used for the design implement in the FPGA.