AMD XC7K325T-1FBG676I
AMD XC7K325T-1FBG676I
AMD XC7K325T-1FBG676I
Manufacturer No:
XC7K325T-1FBG676I
Manufacturer:
AMD
Package:
676-BBGA, FCBGA
Description:
2.54mm mm 1GB B FPGAs Kintex®-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC7K325T-1FBG676I Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 11 Weeks
  • Contact Plating
  • Copper, Silver, Tin
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 676-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 676
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Kintex®-7
  • Published
  • 2009
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • 676
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
XC7K325T-1FBG676I Overview
A 676-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 400 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 326080 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 0.97V~1.03V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Kintex®-7 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 400 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 676 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 16404480. Related parts can be found by using its base part number XC7K325T. The FPGA module's RAM si2MBe reaches 2MB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 676 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 25475 LABs/CLBs in an array. Powered by a 11.83.3V power supply, it can be operated by almost anyone. In addition to this, it has 676 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 1098MHz, to create the signal. There is a memory of 1GB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. As a result, there are 407600 registers which are used to store and transfer data. Using DDR3 memory, resources can be avoided conflicts and data can be stored efficiently.