AMD XC6VLX75T-1FFG784C
Manufacturer No:
XC6VLX75T-1FFG784C
Manufacturer:
Package:
784-BBGA, FCBGA
Description:
FPGAs Virtex®-6 LXT Series 784-BBGA, FCBGA 784
XC6VLX75T-1FFG784C Information
- Type
- Parameter
- Factory Lead Time
- 10 Weeks
- Contact Plating
- Copper, Silver, Tin
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 784-BBGA, FCBGA
- Number of Pins
- 784
- Operating Temperature
- 0°C~85°C TJ
- Packaging
- Tray
- Series
- Virtex®-6 LXT
- Published
- 2008
- Type
- Parameter
- JESD-609 Code
- e1
- Pbfree Code
- yes
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 4 (72 Hours)
- Number of Terminations
- 784
- Terminal Finish
- Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
- Subcategory
- Field Programmable Gate Arrays
- Technology
- CMOS
- Voltage - Supply
- 0.95V~1.05V
- Terminal Position
- BOTTOM
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC6VLX75T-1FFG784C.
Datasheets:
Environmental Information:
PCN Design/Specification:
PCN Assembly/Origin:
XC6VLX75T-1FFG784C Overview
The package that contains this software is called 784-BBGA, FCBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 360 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 74496 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 0.95V~1.05V battery. There are many types of FPGAs in the Virtex®-6 LXT series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 360 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 784 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 5750784. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC6VLX75T as a starting point. For the program to work properly, the RAM si702kBe of this FPGA module must reach 702kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 784 pins are used in the design. 5820 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. A total of 784 pins are included in this device.