AMD XC6SLX16-3FT256I
AMD XC6SLX16-3FT256I
AMD XC6SLX16-3FT256I
Manufacturer No:
XC6SLX16-3FT256I
Manufacturer:
AMD
Package:
256-LBGA
Description:
1.2V V 1.55mm mm FPGAs Spartan®-6 LX Series 256-LBGA 1mm mm 256
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
XC6SLX16-3FT256I Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 256-LBGA
  • Number of Pins
  • 256
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Spartan®-6 LX
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 256
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.14V~1.26V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC6SLX16-3FT256I.
XC6SLX16-3FT256I Overview
A 256-LBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 186 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 14579 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Spartan®-6 LX series are a type of FPGA that belong to the Spartan®-6 LX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 186 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 589824 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XC6SLX16. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 256 pins and is designed to connect to a computer. 1139 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Featuring 256 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 862MHz to operate. The registers used in the transfer of and storage of data are 18224 in number.