AMD XC6SLX100-2FG484I
AMD XC6SLX100-2FG484I
AMD XC6SLX100-2FG484I
Manufacturer No:
XC6SLX100-2FG484I
Manufacturer:
AMD
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan®-6 LX Series 484-BBGA 1mm mm 484
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
XC6SLX100-2FG484I Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 484-BBGA
  • Number of Pins
  • 484
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Spartan®-6 LX
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 484
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.14V~1.26V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC6SLX100-2FG484I.
XC6SLX100-2FG484I Overview
A 484-BBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 326 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 101261 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Spartan®-6 LX series are a type of FPGA that belong to the Spartan®-6 LX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 326 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 4939776 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XC6SLX100. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 484 pins and is designed to connect to a computer. 7911 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Featuring 484 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 667MHz to operate. The registers used in the transfer of and storage of data are 126576 in number.