AMD XC3S1600E-4FGG484I
AMD XC3S1600E-4FGG484I
AMD XC3S1600E-4FGG484I
Manufacturer No:
XC3S1600E-4FGG484I
Manufacturer:
AMD
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan®-3E Series 484-BBGA 1mm mm 484
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC3S1600E-4FGG484I Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 484-BBGA
  • Number of Pins
  • 484
  • Number of I/Os
  • 376
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Spartan®-3E
  • Published
  • 2007
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 484
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Voltage - Supply
  • 1.14V~1.26V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 250
XC3S1600E-4FGG484I Overview
The package that contains this software is called 484-BBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. In order to construct a fundamental building block, 33192 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. There are many types of FPGAs in the Spartan®-3E series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 294 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 484 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 663552. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC3S1600E as a starting point. For the program to work properly, the RAM si81kBe of this FPGA module must reach 81kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 484 pins are used in the design. 3688 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.2/3.32.5V power supply. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1600000 gates. A total of 484 pins are included in this device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 572MHz to generate the signal. In order to store and transfer data, a total of 29504 registers are used.