AMD XC2VP7-6FG456I
AMD XC2VP7-6FG456I
AMD XC2VP7-6FG456I
Manufacturer No:
XC2VP7-6FG456I
Package:
456-BBGA
Description:
1.5V V FPGAs Virtex®-II Pro Series 456-BBGA 1mm mm 456
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
XC2VP7-6FG456I Information
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Package / Case
  • 456-BBGA
  • Number of Pins
  • 456
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Series
  • Virtex®-II Pro
  • Published
  • 2011
  • Part Status
  • Obsolete
  • Number of Terminations
  • 456
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2VP7-6FG456I.
XC2VP7-6FG456I Overview
A 456-BBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 248 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 11088 logic elements or cells. Power is provided by a 1.5V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-II Pro series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-II Pro series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 248 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 456 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 811008 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XC2VP7. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 456 pins and is designed to connect to a computer. 1232 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Power is supplied to the device by a 1.51.5/3.32/2.52.5V battery. Featuring 456 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 1200MHz to operate. The registers used in the transfer of and storage of data are 9856 in number.