AMD XC2VP40-7FG676C
AMD XC2VP40-7FG676C
AMD XC2VP40-7FG676C
Manufacturer No:
XC2VP40-7FG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Description:
1.5V V 2.44mm mm FPGAs Virtex®-II Pro Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2VP40-7FG676C Information
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Package / Case
  • 676-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • 0°C~85°C TJ
  • Packaging
  • Bulk
  • Series
  • Virtex®-II Pro
  • Published
  • 2011
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
  • 676
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2VP40-7FG676C.
XC2VP40-7FG676C Overview
As part of the 676-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 416 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 43632 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.5V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . It is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-II Pro series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 416 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Bulk. There are a total of 676 terminations. This device has 3538944 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si432kBe of 432kB in order to ensure that the program will run normally. The FPGA consists of 4848 LABs/CLBs. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. There are a total of 676 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 1350MHz in order to operate. To store and transfer data, there are 38784 registers that are used.