AMD XC2V3000-6FG676C
AMD XC2V3000-6FG676C
AMD XC2V3000-6FG676C
Manufacturer No:
XC2V3000-6FG676C
Package:
FBGA
Description:
1.5V V FPGAs FBGA 1mm mm 676
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-6FG676C Information
  • Package / Case
  • FBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 676
  • ECCN Code
  • 3A991.D
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-6FG676C.
XC2V3000-6FG676C Overview
There are two packages that contain fpga chips: FBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The supply voltage is 1.5V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. This device is equipped with 484 separate outputs, which makes it a very versatile device. In total, it has 676 terminations on each end. This FPGA module has a RAM si216kBe of 216kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The device runs on a 1.51.5/3.33.3V battery and requires no additional power supply to operate. During its maximal operating temperature, this module reaches 85°C. In order to achieve 0°C, the operating temperature must be higher than 0°C. This device has a pin count of 676 in fpga semiconductor. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 820MHz in order to do its work. The data is stored and transferred using 28672 registers that are used for this purpose. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system. The FPGA implements the design by using 3000000 equivalent gates in order to achieve the desired result.
XC2V3000-6FG676C Features
85°C gates