AMD XC2V3000-6FF1152C
AMD XC2V3000-6FF1152C
AMD XC2V3000-6FF1152C
Manufacturer No:
XC2V3000-6FF1152C
Package:
FCBGA
Description:
1.5V V 3.4mm mm FPGAs FCBGA 1mm mm 1152
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
XC2V3000-6FF1152C Information
  • Package / Case
  • FCBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
  • 1152
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 1.5V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC2V3000-6FF1152C.
XC2V3000-6FF1152C Overview
In the package FCBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Supply voltage is 1.5V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. In this device, 720 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. In total, the terminations of this piece are 1152. The RAM si216kBe of this FPGA module reaches 216kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 1.51.5/3.33.3V. This module can reach a maximum operating temperature of 85°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. I am going to present you with a device that is equipped with 1152 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 820MHz. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 28672 registers. The architecture of the system is based on 3584 CLBs. There are 3000000 equivalent gates implemented by the FPGA in order to implement the design.
XC2V3000-6FF1152C Features
85°C gates